Adres
Śląskie Kampery
ul. Dębowa 14C
44-348 Skrzyszów

Pracujemy w godzinach
Pon - Pt 9:00 - 17:00
Sobota  8:00 - 13:00

Podróże kamperem mają wiele zalet i jest to z pewnością niezapomniana przygoda. Wypożyczając kamper jesteśmy w stanie przewieźć ze sobą część domu. Dzięki temu podróżując, po najróżniejszych miejscach nie musimy martwić się o wynajem mieszkania, czy hotelu. Nie zaskoczą nas więc warunki, czy dodatkowe koszty pod tym względem. Wielu podróże kamperem kojarzą się jedynie z wakacjami. Nic bardziej mylnego! Wypożyczyć kamper i udać się na wycieczkę możemy o każdej porze roku! I to praktycznie w każde miejsce, w które jesteśmy w stanie dojechać. 

Izolacja kampera na pierwszym miejscu

Kamper całoroczny powinien spełniać kilka podstawowych kryteriów. Jednym z ważniejszych jest odpowiednia izolacja samochodu. Dlaczego? Niezależnie od tego, czy wybieramy się w podróż zimą, jesienią, wiosną lub latem w naszym prowizorycznym mieszkaniu powinna panować optymalna temperatura.

Dobra izolacja kampera nie tylko pozwoli zachować ciepło wewnątrz. Co jest przydatne, wtedy gdy do czynienia mamy z niskimi, a nawet ujemnymi temperaturami. Gdy na zewnątrz panuje upał nie do zniesienia, izolacja także pozwoli cieszyć się chłodem, jaki daje klimatyzacja, nie pozwalając powietrzu uciec na zewnątrz.

Jeśli pragniemy wyjechać na przygodę o dowolnej porze roku wypożyczenie kampera z dobrą izolacją jest konieczne. Warstwę izolacyjną stanowią ściany kampera, a także podwójna podłoga. W ten sposób temperatura w środku samochodu nie jest aż tak zależna od temperatury panującej na zewnątrz.

OFERTA SPECJALNA

Sprawdź ofertę specjalną, bądź ofertę sezonową. Zarezerwuj swojego kampera już teraz

SPRAWDŹ OFERTĘ

Ogrzewanie w kamperze

Marzy nam się zimowa wycieczka w góry? A może chcemy wykorzystać panujący chłód i wyjechać, aby podziwiać śnieżne, leśne krajobrazy? Niezależnie od tego, co nami kieruje, gdy pragniemy wybrać się na wycieczkę kamperem w okresie zimowo- jesiennym, dobre ogrzewanie jest konieczne. Nie zapominajmy też, że nawet latem pogoda potrafi zaskoczyć, a noce nie zawsze będą ciepłe. Dodatkowo istotną rolę odgrywa tu rejon, w jaki się wybieramy. 

Jak działa ogrzewanie w kamperze?

Wszystko oczywiście zależy od modelu, jednak jednym z bardziej wydajnych sposobów ogrzania kampera jest ogrzewanie gazowe. Jak ono działa? I jaka jest różnica pomiędzy nim a innymi rodzajami ogrzewania? Ogrzewanie gazowe korzysta z butli i instalacji jak te używane w kuchence, czy lodówce w kamperze. Z tą różnicą, że w tym wypadku ważne jest, aby z urządzenia- czyli pieca gazowego- wyprowadzane były na zewnątrz zużyte spaliny.

Gaz jest bardzo wydajnym i ekonomicznym paliwem, które pozwala na ciągłe ogrzewanie wypożyczonego samochodu. Dzięki czemu podróże o każdej porze roku będą możliwe. Przy korzystaniu z pieca gazowego w wypożyczonym kamperze, mimo wszystko musimy upewnić się, czy butla, z której czerpana jest woda na ogrzewanie, jest dostatecznie często wymieniana. A także powinniśmy być gotowi, aby ją napełnić, gdy będzie to konieczne. Jest to element niezbędny do poprawnego działania systemu. Jednocześnie sama wymiana nie należy do najłatwiejszych- głównie ze względu na dość dużą wagę butli. Ogrzewanie gazowe jest nie tylko bardzo praktyczne, ale także bezpieczne.

Nie musimy się martwić wyciekiem gazu, gdyż komora spalania jest zamknięta, a powietrze do niej czerpane jest z zewnątrz. Należy też pamiętać, że to rozwiązanie jest uważane za bardziej ekologiczne od innych ze względu na małą szkodliwość dla środowiska, przy dłuższym stosowaniu. Przy ogrzewaniu gazowym liczy się także bardzo dobra wentylacja samochodu, ze względu na bezpieczeństwo podróżujących. Kolejną z licznych zalet tego systemu jest to jak mimo swojej wydajności cicho działa. Nie sprawia w czasie pracy żadnego problemu, czy dyskomfortu.

Jak szybko nagrzewa się kamper?

Szybkość nagrzewania kampera zależy głównie od wielkości samochodu, a także oczywiście od rodzaju zamontowanego ogrzewania. Przy piecu gazowym czas ogrzewania uzależniony jest od szybkości, z jaką nagrzeje się woda. Proces ten jest bardzo wydajny. Choć zależy to równocześnie od naszych oczekiwań co do temperatury panującej w aucie. Jedno jest pewne- bez ogrzewania nie zajedziemy daleko w chłodnym sezonie.

Klimatyzacja nie tylko latem -komfortowa podróż kamperem

Jeśli marzą nam się podróże kamperem przez cały rok, sprawnie działająca klimatyzacja jest nie tylko przydatna, ale i konieczna. Jak każdy samochód kamper wystawiony w czasie upałów na słońce, nawet przy najlepszej izolacji będzie się nagrzewał. Co z pewnością nie dodaje komfortu w czasie jazdy, a podróż traci na swoim uroku.  W kilka minut będziemy mogli dopasować temperaturę do naszych upodobań.

Pamiętajmy też, że duchota w kamperze może panować o każdej porze roku, stąd klimatyzacja jest warunkiem komfortowej i przyjemnej podróży.  Często system klimatyzacji w kamperze jest bezpośrednio związany z systemem grzewczym. W ten sposób zaoszczędzone zostaje głównie miejsce. Które jest tak istotne na niewielkiej przestrzeni, jaką jest kamper. Jest to bardzo korzystne ekonomicznie rozwiązanie. Mimo że wymaga większej inwestycji. 

Znaczenie podwójnej podłogi – dlaczego to tak ważne

Podwójna podłoga jest jednym z ważniejszych elementów izolacyjnych kampera. Jest to bardzo istotne ze względu na ogrzewanie, ale także system klimatyzacji. W innym wypadku energia, gaz i woda nie tylko więcej by nas kosztowały. A także marnowały się, co byłoby bardzo widoczne, zwłaszcza przy dłuższym zużyciu. Podwójna podłoga jest szczególnie ważna w czasie zimowych podróży kamperem. Tylko tak przystosowane samochody mają możliwość utrzymania prawidłowego funkcjonowania instalacji wodnej.

W innym wypadku woda może zamarznąć, przy niskich, ujemnych temperaturach. Nie tylko uniemożliwi nam to komfortowe korzystanie z urządzeń w kamperze, ale także może trwale uszkodzić instalację wodną. Co prawda kamper w celu uniknięcia takich sytuacji posiada w bojlerze system bezpieczeństwa, który ma ostrzegać przed niebezpieczeństwem uszkodzenia. Jednak jeśli chodzi o tak drogi sprzęt, zwłaszcza wypożyczony, nigdy nie można być za bardzo ostrożnym. Istnieją procedury, które tyczą się izolacji kampera w czasie mrozów, nawet gdy działa ona perfekcyjnie.

Aby uchronić systemy przed uszkodzeniem, nie możemy w czasie panującej na zewnątrz ujemnej temperatury zostawiać na długo wyłączonego ogrzewania. Może mieć to opłakane dla poprawnego funkcjonowania samochodu. Dlatego, gdy w czasie zimowych podróży wybieramy się na dłużej z dala od naszego przewoźnego lokum. Powinniśmy zainteresować się, czy instalacje kampera będą na ten czas bezpieczne.

Przydatne udogodnienia w kamperze

Kamper całoroczny oprócz działającej dobrze klimatyzacji, systemu ogrzewania, wentylacji i dobrze zrobionej izolacji. Powinien również posiadać kilka innych cech. Niezależnie od decyzji, w jakiej porze roku wybierzemy się w podróż. Wyposażenie kampera powinno być na tyle bogate, by stanowić istotne udogodnienie. Jest to jeden z warunków komfortu. Jeśli chodzi, o podstawowe elementy na pewno jest to miejsce do spania, łazienka.

Także kuchenka, czy lodówka. Są to nie tylko udogodnienia, ale rzeczy wręcz niezbędne. Jeśli zaś chodzi o mile widziane dodatki, które możemy wziąć ze sobą. Z pewnością zaliczać się do nich będzie grill. W sezonie letnim jest to jeden z akcesoriów, który w podróży pozwoli nam na przygotowywanie szybkich i smacznych posiłków. Bez większego bałaganu- gdyż przygotowujemy je na zewnątrz. A pozwala to także obniżyć generalne koszty i wprowadzić urozmaicenie do diety. Na wycieczkę kamperem możemy zabrać również rowery. Wiele tego typu samochodów posiada na nie specjalny bagażnik. W ten sposób nie tylko wzbogacamy naszą podróż o nowe doświadczenia. Jeśli jesteśmy fanami kolarstwa, zdobycie danego odcinka trasy może wręcz stać się celem podróży.

Jeśli chodzi o sprzęt sportowy jako ekwipunek na wycieczkę kamperem możemy wziąć np. rakietki do badmintona. W czasie zimowej wycieczki na stoki nie może za to zabraknąć nart. Jako dodatki często w kamperze brane są pod uwagę wszelkie sprzęty elektroniczne jak na przykład telewizor. W upalne dni z pewnością przyda się czasem należący do wyposażenia kampera parasol, czy markiza.

OFERTA SPECJALNA

Sprawdź ofertę specjalną, bądź ofertę sezonową. Zarezerwuj swojego kampera już teraz

SPRAWDŹ OFERTĘ